O mnie

Celebrantka świeckich pogrzebów Warszawa Jachnicka
Celebrantka świeckich pogrzebów Warszawa Jachnicka

Nazywam się Izabela Jachnicka i jestem projektantką i celebrantką pogrzebów humanistycznych i innych osobistych ceremonii pożegnania (ceremonie końca życia, utraty ciąży, ceremonie związane ze zmianami w życiu).

Przygotowuję i prowadzę ceremonie w duchu „slow farewell” – spokojne, rodzinne ceremonie nastawione na przeżycie pożegnania w bezpiecznej, empatycznej atmosferze. Ukończyłam m.in. organizowany przez Instytut Dobrej Śmierci oraz Memento Bestattungen kurs „Creating Personal Farewell”. Jestem też członkinią Apostolstwa Dobrej Śmierci.

Pracuję w oparciu o współczesną wiedzę nt. procesów żałoby oraz o rytuały ułatwiające wspólne wyrażanie emocji i wzmacniające poczucie wspólnoty.

Jestem również trenerem i profesjonalną mówcą publicznym, muzykiem, osobą wysoko wrażliwą. Mam doświadczenie w pracy z szerokim spektrum ludzi. Wiele lat żyłam poza granicami kraju.

Mówię biegle w języku angielskim.

KWALIFIKACJE

Swoją pracę opieram na

Współczesnej wiedzy
o żałobie

Pracuję w oparciu o współczesną wiedzę nt. modeli i procesów żałoby. Ukończyłam m.in. kurs towarzyszenia w żałobie organizowany przez Instytut Dobrej Śmierci.

Doświadczeniu

Swoje doświadczenia zbierałam w różnych dziedzinach. Jestem m.in. profesjonalnym mówcą publicznym. Mam doświadczenie w pracy z szerokim spektrum ludzi – od osób w kryzysie bezdomności po przywódców państw.

Dawnych i współczesnych rytuałach przejścia

Stale poszerzam swoją wiedzę z zakresu obrzędów różnych kultur i religii. Poszukuję rytuałów ułatwiających wspólne wyrażanie emocji i wzmacniających poczucie wspólnoty.

Empatii

W kontaktach z klientem nie odgradzam się "emocjonalnym murem". Śmieję się z Wami i płaczę z Wami. Najtrudniejsze chwile niesiemy razem.

Ceremonia pogrzebowa to jeden z najważniejszych rytuałów przejścia w naszym życiu (podobnie jak narodziny czy zawarcie małżeństwa). Nikt nie planuje ślubu na podstawie przesłanej e-mailem ankiety, dlaczego więc mielibyśmy godzić się na takie półśrodki w przypadku pogrzebu ukochanej osoby? Dla mnie podstawą do budowania rytuału pożegnania jest spotkanie z Wami (w realnym świecie lub online) i rozmowa. Na jej podstawie, a także na podstawie zdjęć i pamiątek po Zmarłej / Zmarłym planuję schemat i wszystkie elementy rytuału. Następnie wracam do Was żeby sprawdzić, czy dobrze odczytałam Wasze wskazówki i aby doprecyzować wszystkie szczegóły.

Zawsze zachęcam Rodzinę do osobistego zaangażowania się w przygotowanie pogrzebu (w stopniu i w skali jakie sami wybierzecie). Może to być ozdobienie trumny/urny lub przygotowanie innych elementów, napisanie przemówienia, śpiew (a nawet taniec!), upieczenie ulubionego ciasta Zmarłej / Zmarłego, pozbieranie nasion z Waszego ogrodu czy kamyków z plaży, po której tak lubiła / lubił spacerować. Możliwości są niemal nieograniczone.

Jak wygląda przygotowanie ceremonii?

  • kontaktu

  • długiej rozmowy

  • osobistego podejścia

  • pięknej ceremonii

  • profesjonalnie przygotowanego, rzeczywistego rytuału z jego wszystkimi fazami, takimi jak wejście, transformacja i - na koniec - bezpieczny powrót uczestników pogrzebu do życia codziennego

  • nie aranżuję „aktorskich show” na pokaz

  • nie oceniam ani relacji w rodzinie, ani okoliczności śmierci (każdy ma prawo do pochówku tak jak każdy ma prawo do żałoby)

  • nie wysyłam Państwu szablonów przemówień z prośbą o uzupełnienie „kilku słów o zmarłym”

  • nie przebieram się za urzędnika państwowego

Czego nie robię?
Czego możecie się spodziewać?
Mistrzyni Ceremonii Pogrzebowych Warszawa
Mistrzyni Ceremonii Pogrzebowych Warszawa

Pamiętaj! Wybierając mistrza ceremonii pogrzebowej wybierasz towarzysza i przewodnika tej trudnej drogi.

Ważne więc, aby jego filozofia życiowa i wrażliwość odpowiadała Twojej wrażliwości.