Ceremonie Pogrzebowe

Dobra ceremonia pogrzebowa może stanowić nieocenione wsparcie w procesie żałoby. Z jednej strony pomaga nam oswoić się z trudną rzeczywistością śmierci bliskiej osoby, z drugiej – pozwala zauważać, że istniejące między nami więzi zmieniają się, ale wcale nie kończą.

Kiedy gromadzimy się jako troskliwa społeczność, aby pożegnać jednego z nas, możemy doświadczyć przestrzeni wspólnego żalu, który jest w tym momencie tak bardzo potrzebny. Profesjonalny celebrans pogrzebowy może pomóc w świadomym tworzeniu atmosfery, w której wspomnienia mogą rozwijać swoją moc, aby podnosić nas i pocieszać.

Przygotowuję i prowadzę pogrzeby w duchu „slow farewell”– spokojne, piękne, osobiste ceremonie nastawione na przeżycie pożegnania z ukochaną osobą w bezpiecznej, empatycznej atmosferze.

Nie są to „typowe” pogrzeby świeckie, które często pozbawione całej celebry i symboliki związanej np. z pochówkiem wyznaniowym ograniczają się do suchego, zimnego pożegnania w sali domu pogrzebowego i pochowania ciała na cmentarzu.

Osobiste Ceremonie Pożegnania

Naturalna potrzeba rytuału

Śmierć jest tajemnicą. Zazwyczaj wzbudza w nas silny niepokój i lęk, może również rodzić poczucie bezradności, czasem złości. Nierzadko (np. w przypadku długiej i okupionej cierpieniami choroby) pojawia się także poczucie wdzięczności lub ulgi. Wszystkie te uczucia są zupełnie naturalne.

Śmierć członka rodziny lub bliskiego przyjaciela jest zawsze „doświadczeniem granicznym”. Pozostałe osoby przechodzą zmianę, w której z początku trudno jest im się odnaleźć. Dawne kultury wypracowały powtarzalne obrzędy, które pomagały rodzinom w pełnym, głębokim i jednocześnie bezpiecznym przeżyciu tej zmiany. Były one bogate w różne rytuały. Ostatnim z takich „rytuałów przejścia” był pogrzeb.

świeckie rytuały pogrzebowe
świeckie rytuały pogrzebowe

Czy prowadzę tylko pogrzeby świeckie?

(1) Świecki pogrzeb humanistyczny

– dla ateistów i osób bezwyznaniowych

(2) Pogrzeb humanistyczny z elementami wyznaniowymi

– dla osób różnych wyznań, które decydują się na pogrzeb bez udziału przedstawiciela duchowieństwa

(3) Pogrzeb wyznaniowy z udziałem kapłana
i świeckiego celebransa

– dla osób religijnych, które chcą wzbogacić tradycyjne ryty o dodatkowe, spersonalizowane elementy

Każdy obrządek pogrzebowy powinien nieść nam pociechę w trudnym momencie utraty bliskiej osoby i prowadzić nas do uzdrowienia, odzyskania duchowej pełni i spokoju. Dlatego proponuję Państwu trzy formy pogrzebu:

Ceremonia pogrzebowa to jeden z najważniejszych rytuałów przejścia w naszym życiu (podobnie jak narodziny czy zawarcie małżeństwa). Nikt nie planuje ślubu na podstawie przesłanej e-mailem ankiety, dlaczego więc mielibyśmy godzić się na takie półśrodki w przypadku pogrzebu ukochanej osoby? Dla mnie podstawą do budowania rytuału pożegnania jest spotkanie z Wami (w realnym świecie lub online) i rozmowa. Na jej podstawie, a także na podstawie zdjęć i pamiątek po Zmarłej / Zmarłym planuję schemat i wszystkie elementy rytuału. Następnie wracam do Was żeby sprawdzić, czy dobrze odczytałam Wasze wskazówki i aby doprecyzować wszystkie szczegóły.

Zawsze zachęcam Rodzinę do osobistego zaangażowania się w przygotowanie pogrzebu (w stopniu i w skali jakie sami wybierzecie). Może to być ozdobienie trumny/urny lub przygotowanie innych elementów, napisanie przemówienia, śpiew (a nawet taniec!), upieczenie ulubionego ciasta Zmarłej / Zmarłego, pozbieranie nasion z Waszego ogrodu czy kamyków z plaży, po której tak lubiła / lubił spacerować. Możliwości są niemal nieograniczone.

Jak wygląda przygotowanie ceremonii?

 • kontaktu

 • długiej rozmowy

 • osobistego podejścia

 • pięknej ceremonii

 • profesjonalnie przygotowanego, rzeczywistego rytuału z jego wszystkimi fazami, takimi jak wejście, transformacja i - na koniec - bezpieczny powrót uczestników pogrzebu do życia codziennego

 • nie aranżuję „aktorskich show” na pokaz

 • nie oceniam ani relacji w rodzinie, ani okoliczności śmierci (każdy ma prawo do pochówku tak jak każdy ma prawo do żałoby)

 • nie wysyłam Państwu szablonów przemówień z prośbą o uzupełnienie „kilku słów o zmarłym”

 • nie przebieram się za urzędnika państwowego

Czego nie robię?
Czego możecie się spodziewać?

Mowa pożegnalna

Jestem trenerem i profesjonalnym mówcą publicznym. Ukończyłam kurs „Passionate and Pragmatic Public Speaking” prowadzony w Tokio przez amerykańskich nauczycieli. Nie jest to jednak wiedza tajemna. Przy odrobinie mojej pomocy, Wy również będziecie w stanie przygotować piękne przemówienie.

W tym zakresie mają Państwo do wyboru kilka opcji:

 1. jedno dłuższe przemówienie lub kilka krótszych przemówień;

 2. wygłaszane przez jedną lub przez kilka osób;

 3. przygotowane całkowicie przeze mnie, przygotowane samodzielnie przez Was lub przygotowane przez Was z moją pomocą;

 4. napisane i odczytane przez tą samą lub inną osobę (czasem ktoś obawia się, że może nie czuć się na siłach odczytać przemówienie pod wpływem silnych emocji – zawsze mogę to zrobić ja lub możemy zrobić to razem).

Przygotowanie przemówienia

To, jaki charakter przyjmie przemówienie (czy będzie to biografia, czy opowieść o jakimś konkretnym momencie życia, anegdota); czy będzie ono poważne, wywołujące smutek, czy może śmiech i wzruszenie – zależy od Państwa. Niezależnie od wybranej formy otrzymają Państwo ode mnie pełne, profesjonalne, merytoryczne wsparcie.

Czy przemówienie jest obowiązkowym elementem świeckiego pogrzebu?

Świeccy mistrzowie ceremonii przykładają dużą wagę do przemówienia. W przypadku braku innych form rytualnej celebracji słowa są praktycznie jedynym środkiem wyrazu naszej troski i miłości. W przygotowywanych przeze mnie pogrzebach przemówienie nie jest jednak obowiązkowym elementem ceremonii. Istnieją rytuały, w których konkretne gesty i aktywności niosą więcej znaczenia, troski i miłości niż tysiąc słów.

Opinie o moich ceremoniach

„Jeśli pogrzeb może być piękny,
to ten był przepiękny.”

"Tradycyjny, ale taki inny, pełniejszy.
Nie był monotonny ani smętny”.

„Chciałabym, abyś prowadziła moją uroczystość, kiedy odejdę.”

"Wzruszający."

"Pełen miłości."

(czuwanie przed mszą)

(przy grobie, po zakończeniu uroczystości)

(po porzebie współcelebrowanym z księdzem katolickim)

"Tak bardzo «nasz». Dziękuję."

"Z dbałością o każdy szczegół."

"Zupełnie nowe podejście do pożegnania."

Pamiętaj! Wybierając mistrza ceremonii pogrzebowej wybierasz towarzysza i przewodnika tej trudnej drogi.

Ważne więc, aby jego filozofia życiowa i wrażliwość odpowiadała Twojej wrażliwości.