Ceremonie rocznicowe
i okolicznościowe

Rocznica śmierci jak obchodzić
Rocznica śmierci jak obchodzić

Po śmierci bliskiej nam osoby, wszystkie rocznice i rodzinne święta stają się trudniejsze. Nie da się tego obejść. Zwłaszcza w pierwszym roku, ale często nawet w późniejszych latach, gdy zbliża się rocznica śmierci ukochanej osoby, ból po jej stracie powraca, a my nie mamy pojęcia, jak właściwie „uczcić” tę okazję. Czujemy się zagubieni i emocjonalnie zdezorientowani.

Jednak w czasie żałoby pomocne może być znalezienie sposobów na zachowanie żywej więzi z ukochaną osobą w szczególny sposób. Ci, którzy starają się uhonorować bliskich zmarłych w tym wyjątkowym czasie, jakim są rocznice, urodziny czy święta, odnajdują w nich spokój i (w dłuższej perspektywie) wyciszenie.

Rytuały i ceremonie

Czym jest rytuał?

Rytuały są integralną częścią naszego życia. Obejmują to, co robimy, jak to robimy i co najważniejsze – dlaczego to robimy. Często wiążą się z takimi zjawiskami jak sacrum lub tabu. Ponieważ rytuały to czynności o znaczeniu symbolicznym, stanowią język, którym możemy komunikować się bez użycia słów.

Rytuały są powtarzalne, co oznacza, że ​​prawdopodobnie pojawiają się w Twoim życiu w podobnym czasie, np. każdego wieczoru lub z okazji konkretnych świąt i rocznic. Nie muszą być jednak ustalone „raz na zawsze” - możemy dostosowywać je do naszych potrzeb w danej chwili. Możemy też tworzyć nowe rytuały, które będą lepiej odzwierciedlać zmiany zachodzące w naszym życiu.

Czym jest ceremonia?

Ceremonia to taki pojemnik, który zawiera szereg rytuałów. Albo pociąg, w którym każdy wagon jest osobnym rytuałem, ale wszystkie zmierzają w jednym kierunku. Albo garnek, do którego wrzucamy składniki na jedno, konkretne danie. Jakiejkolwiek analogii byśmy nie użyli, cel i funkcja ceremonii pozostaje ta sama - ceremonia pomaga nam wyznaczyć czas i przestrzeń odmienną od codziennego biegu naszego życia, w której skupiamy się na jednym, konkretnym celu, np. upamiętnieniu kogoś, kto zmarł, a kogo nadal bardzo kochamy.

pogrzeb po poronieniu
pogrzeb po poronieniu

Projektuję rytuały i ceremonie na różne okoliczności związane ze stratą i żałobą - to oczywiście może, ale wcale nie musi być śmierć bliskiej osoby. Tak samo bowiem możemy opłakiwać śmierć zwierzęcia, wiadomość o terminalnej chorobie lub niepłodności, czy utracone bezpowrotnie marzenia.

Rytuały po stracie
Rytuały po stracie
Ceremonie końca życia

Diagnoza terminalna ~ czuwanie ~ ceremonia żałobna ~ upamiętnienie życia ~ rocznica śmierci ~ utrata rodziców ~ utrata ukochanego zwierzęcia

Ceremonie utraty ciąży

Niepłodność ~ poronienie ~ poród martwego dziecka ~ menopauza

Ceremonie związane ze zmianami w życiu

Zakończenie związku ~ opuszczenie domu ~ bezpowrotna utrata marzenia ~ zamknięcie jakiegoś okresu w życiu

ZADZWOŃ DO MNIE LUB NAPISZ

+48 791 777 302